Leczenie i profilaktyka żylaków

żylaki nógPajączki są małe, uszkodzone żyły, które mogą pojawić się na powierzchni nóg lub twarzy. Zazwyczaj nie są one bolesne lub szkodliwe, ale niektórzy ludzie mogą chcieć je leczyć z powodów kosmetycznych.

Pajączki mogą być niebieskie, fioletowe lub czerwone i mogą pojawić się w postaci cienkich linii, wstęg lub gałęzi. Ludzie czasami nazywają je również żyłami nitkowymi.

Szereg zabiegów może usunąć pajączki lub zmniejszyć ich wygląd. W tym artykule omawiamy przyczyny powstawania pajączków i różnice między nimi a żylakami. Zajmujemy się również leczeniem i zapobieganiem powstawaniu pajączków.

Przyczyny powstawania pajączków na nogach

W nogach, pajączki mogą pojawić się, gdy zawory wewnątrz żył przestaną działać prawidłowo.

Żyły przenoszą krew z powrotem do serca. Aby zapobiec cofaniu się krwi, zawierają one jednokierunkowy zawór, który zamyka się, gdy krew przez niego przepływa.

Jeśli ten zawór osłabnie lub ulegnie uszkodzeniu, krew może mieć problemy z przepływem w prawidłowym kierunku i może zacząć gromadzić się w żyle. Z czasem może to spowodować wybrzuszenie żyły, która rozgałęzia się, powodując powstawanie pajączków.

Pajączki na twarzy są często wynikiem pęknięcia małych naczyń krwionośnych. Zwiększone ciśnienie lub uszkodzenie spowodowane działaniem słońca może spowodować takie zdarzenie.

Pajączki i żylaki są różnymi formami stanu chorobowego zwanego niewydolnością żylną. W nogach oba warunki wynikają z osłabienia lub uszkodzenia zaworów w żyłach. Jednak te dwie kwestie mają różne objawy. Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim kwestie zdrowia, o które należy dbać zawsze.

Pajączki są zazwyczaj małymi, cienkimi liniami, które mogą być płaskie lub tylko nieznacznie podniesione. Często są one niebieskie, czerwone lub fioletowe. Chociaż mogą one powodować pewien dyskomfort, są one bezbolesne przez większość czasu.

Żylaki są większe i głębsze niż pajączki. Mogą one również wyglądać na grudkowate lub skręcone i zazwyczaj mają kolor miąższu lub czerwieni.

W zależności od ich nasilenia, żylaki mogą powodować różne objawy. Mogą one obejmować:

 • bolesność
 • świąd
 • odpowietrzanie
 • opuchlizna nóg lub kostek
 • obolałe lub ciężkie uczucie w nogach.

Żylaki mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi i problemów z krążeniem.

Czynniki ryzyka

Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju pajączków u osoby, obejmują:

 1. Genetyka: Do 90 procent ludzi z pajączkami ma historię rodzinną.
 2. Ciąża: Zwiększony przepływ krwi w organizmie, oprócz dodatkowej wagi płodu, powoduje zwiększenie nacisku na żyły nóg w czasie ciąży. Niektóre kobiety zauważają, że pajączki znikają po ciąży, ale mogą być trwałe.
 3. Bycie kobietą: Pajączki częściej dotykają kobiety niż mężczyzn.
 4. Bycie starszym: Zawory w żyłach mają tendencję do osłabiania się w czasie. Mięśnie łydek, które pomagają wspierać żyły w nogach i umożliwiają im pompowanie krwi w górę, mogą również stracić część swojej siły jako osoba w podeszłym wieku.
 5. Nadwaga: Dodatkowa masa ciała może wywierać dodatkowy nacisk na żyły nóg.
 6. Hormony: Hormonalna kontrola urodzeń i hormonalne leczenie menopauzy może zwiększyć ryzyko wystąpienia pajączków, ponieważ estrogeny mogą osłabiać zastawki żył.
 7. Siedzenie lub stanie przez dłuższy czas: Żyły w nogach muszą ciężej pracować, aby pompować krew w kierunku serca, gdy osoba pozostaje w tej samej pozycji przez kilka godzin na raz.
 8. Poprzedni skrzep krwi lub uszkodzenie żyły: Może to spowodować uszkodzenie zaworów i uniemożliwić ich prawidłowe działanie.
 9. Nadmierny nacisk na twarz: Może to być spowodowane silnym kaszlem, kichaniem lub wymiotami. Niektóre kobiety mogą mieć pajączki na twarzy po popchnięciu podczas porodu.
 10. Uszkodzenia spowodowane przez słońce: Promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca może uszkodzić skórę i spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych lub pajączków, zwłaszcza na twarzy.

Leczenie

Chociaż ogólnie nieszkodliwe, pajączki mogą powodować dyskomfort, a niektórzy ludzie mogą chcieć je leczyć lub usunąć z powodów kosmetycznych.

Dostępnych jest kilka różnych opcji leczenia:

 • Pończochy uciskowe lub skarpety
 • Kobieta zakładająca pończochy uciskowe.
 • Pończochy uciskowe wspomagają zdrowy przepływ krwi w nogach.

Noszenie pończoch uciskowych lub skarpetek wywiera nacisk na żyły w podudziach może nie być wystarczające, wtedy warto sięgnąć po skuteczne tabletki na żylaki jak Varicolen. Ciśnienie to może pomóc poprawić przepływ krwi i zapobiec dalszym pająkom lub żylakom. Pończochy uciskowe mogą również pomóc złagodzić obrzęk nóg i zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi w nogach.

leczenie żylaków nóg

Rodzaje pończoch uciskowych obejmują:

 1. Rajstopy podtrzymujące: Zapewniają one tylko lekkie ciśnienie, ale są dostępne w wielu sklepach. Istnieje również możliwość zakupu szeregu rajstop wsparcia online.
 2. Gradientowe pończochy uciskowe i skarpety: Zapewniają one średni nacisk wokół stóp, kostek i cieląt. Są one często dostępne w specjalistycznych sklepach i aptekach. Szeroki wybór pończoch i skarpet z gradientem jest również dostępny do zakupu online.
 3. Pończochy kompresyjne na receptę: Zapewniają one największy nacisk na stopy i nogi. Są one dostępne tylko na receptę i są dostępne w różnych rozmiarach i mocnych stronach, jak również w odmianach bez stóp. Pończochy uciskowe na receptę nie są odpowiednie dla niektórych osób, w tym tych, które mają niewydolność serca lub inne problemy z sercem.

Skleroterapia i system zamykania

Scleroterapia polega na wstrzykiwaniu środka drażniącego bezpośrednio do dotkniętej żyły. Kiedy ściany żyły stają się podrażnione, przyklejają się do siebie i nie dopuszczają do przedostawania się krwi do tego obszaru.

Ta procedura może zmniejszyć opuchliznę i spowodować kurczenie się żyły. Z czasem pajęcza żyła zanika lub znika. W celu uzyskania pożądanych rezultatów konieczne może być wykonanie kilku zabiegów.

Podobnie jak w przypadku skleroterapii, zamknięcie systemu leczenia polega na wstrzyknięciu substancji do dotkniętych żył. Substancja ta jest lepka i zamyka żyłę z dala od przepływu krwi, powodując zanikanie lub zanikanie pajączków z czasem.

Podobnie jak w przypadku skleroterapii, osoba może wymagać kilku zabiegów, zanim będzie zadowolona z wyniku.

Pracownicy służby zdrowia, którzy mogą wykonywać skleroterapię lub system zamykania, to między innymi:

 • dermatolodzy
 • specjaliści od żył
 • chirurdzy plastyczni
 • chirurdzy kosmetyczni
 • wyszkolone pielęgniarki

Specjaliści ci mogą przeprowadzać skleroterapię lub system zamykania w swoim gabinecie, ponieważ procedura zazwyczaj nie wymaga znieczulenia.

Po przejściu skleroterapii lub systemu zamykania osoba zazwyczaj nosi pończochy uciskowe przez kilka dni lub tygodni. Pajączki stopniowo zaczynają znikać po tych zabiegach, ale proces może trwać do 6 tygodni.

Niektórzy ludzie potrzebują wielu zabiegów, aby pozbyć się pajączków.

Zapobieganie

Regularne noszenie filtra przeciwsłonecznego może zapobiec tworzeniu się pajączków.

Pewne zmiany stylu życia i wskazówki dotyczące samoopieki mogą pomóc w zapobieganiu pojawianiu się nowych pajączków lub powstrzymać pogarszanie się istniejących. Należą do nich m. in:

 1. Nosząc krem przeciwsłoneczny. Stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym każdego dnia może zapobiec powstawaniu pajączków, szczególnie na twarzy. Kapelusze i ubrania chroniące przed słońcem należy używać na zewnątrz przez dłuższy czas.
 2. Utrzymanie zdrowej wagi. Pomaga to zmniejszyć ciśnienie na żyłach i utrzymuje dobry przepływ krwi.
 3. Noszenie pończoch uciskowych. Jeśli pajączki lub żylaki są problemem lub uruchomić w rodzinie, biorąc pod uwagę przy użyciu pończoch uciskowych lub skarpetek.
 4. Pozostajemy mobilni. Unikać siedzenia lub stania przez dłuższy czas bez robienia sobie przerwy. Wstawaj i spaceruj co 30 minut.
 5. Unikanie ciasnych ubrań. Odzież, która jest zbyt ciasna wokół talii, nóg lub miednicy może ograniczyć przepływ krwi i może zwiększyć ryzyko wystąpienia pajączków.
 6. Unikanie nadużywania jacuzzi i saun. Nadmierne ciepło może powodować obrzęk żył, zwiększając ryzyko poszerzenia i wybrzuszenia żył w nogach.
 7. Ograniczenie spożycia alkoholu. Picie alkoholu może powodować zaczerwienienie twarzy i uszkodzenie naczyń krwionośnych u niektórych osób.
 8. Regularne ćwiczenia. Aktywność fizyczna może pomóc poprawić krążenie i zapobiec gromadzeniu się krwi w nogach.
 9. Podnoszenie nóg. Podnoszenie nóg podczas siedzenia lub leżenia może zapobiec gromadzeniu się krwi w nogach w dół.
 10. Spotkanie z dermatologiem. Osoby z chorobami skóry, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia pajączków, takich jak trądzik różowaty, mogą chcieć rozważyć wizytę u lekarza lub dermatologa w celu omówienia możliwości leczenia.
 11. Używając produktów maskujących. Jeśli pojawienie się pajączków jest problemem, ludzie mogą często używać makijażu ciała lub nóg do maskowania lub minimalizowania ich tymczasowo. W tym celu mogą pracować również produkty samoopalające.