Zajęcia sportowe

Jedną z popularnych form spędzania wolnego czasu – nie tylko przez dzieci - są zajęcia sportowe. Dobrze wybrane i profesjonalnie prowadzone w zasadzie nie mają wad. Idealne są dla dzieci aktywnych, pełnych zapału i chętnych do rywalizacji. Wszystkim inny – należy umiejętnie znaleźć odpowiednią dla nich dyscyplinę sportu.
Zajęcia sportowe - Pozaszkolne.pl.

Oferta jest tak bogata, że każdy rodzic potencjalnego zawodnika znajdzie coś dla siebie w sportach indywidualnych i zespołowych. Podczas doboru dyscypliny należy się kierować wieloma kryteriami, z których najważniejsze są: zainteresowanie dziecka i predyspozycje fizyczne. Nie należy ich jednak traktować absolutnie bezkrytycznie choćby dlatego, że dziecko równie szybko się nudzi, jak i zmienia swoją fizyczność – i na przykład w ciągu jednych wakacji z najniższego ucznia w klasie może stać się klasowym wielkoludem. Albo jako słaby sprinter zacząć interesować się długimi dystansami.

 

Jedną z dyscyplin, które można uprawiać indywidualnie, a doskonalić nawet z rodzicem, jest pływanie. Ma ono same zalety: poprawia koordynację, koryguje wady postawy, wyrabia kondycję, ale też zapobiega otyłości i kształtuje sylwetkę. Istnieje wiele szkółek pływackich oferujących zajęcia nawet dla przedszkolaków. Odbywają się zwykle dwa razy w tygodniu i skupiają dzieci na podobnym poziomie umiejętności. Zajęcia na pływalni mają i tę zaletę, że dziecko musi zacząć szczególnie dbać o siebie przed nimi i po ich zakończeniu – pamiętać o klapkach, czepku, wysuszyć włosy, starannie suszyć ciało i się ubierać, także nosić czapkę po treningu – zatem pływanie kształtuje też dobre nawyki i dyscyplinuje.

 

Każda dyscyplina powala uwolnić energię dziecka, często tłamszoną wielogodzinnym pobytem w szkole i jej organizacją, ale też uczy kontroli nad emocjami i pozwala budować poczucie wartości. Innych cech wymagają sporty indywidualne (pływanie, lekkoatletyka, łyżwairstwo czy sztuki walki), a innych gry zespołowe: są niezwykle korzystne dla dzieci, które chcą dzielić z innymi smak sukcesu, ale i porażki, mają naturę przywódczą albo dobrze współpracują z grupą. Im polecane są: piłka nożna, ręczna, siatkówka i koszykówka. Co jakiś czas – w związku z sukcesami polskich sportowców – te dyscypliny ożywają i wzrasta zainteresowanie nimi. Zawodnicy i trenerzy stają się idolami dzieci i młodzieży, przy klubach powstają szkółki, dzieci mogą osobiście zetknąć się z utytułowanymi osobami ze świata zawodowego sportu i na nich się wzorować. W grach zespołowych szczególnie cenne jest to, że dziecko może wybrać dla sobie pozycję w polu: napastnika, obrońcy, rozgrywającego lub bramkarza, czyli - co jest niezwykle cenne – próbować różnych wariantów, nie zmieniając dyscypliny.

 

Gdy jednak znika entuzjazm, a pojawia się zniechęcenie albo wątpliwości, należy pozwolić dziecku próbować sił w niejednej dyscyplinie. Po jakimś czasie samo zdecyduje, czemu zamierza się poświęcić.

 

Ciekawe korzyści może odnieść dziecko uprawiające jazdę konną, która dodatkowo uczy szacunku do zwierząt, bo wymaga zajęcia się nimi, wręcz pracy fizycznej w stajni. Dzięki temu młody człowiek staje się bardziej odpowiedzialny, ale też poznaje nie tylko tę przyjemną stronę sportu. Stajnie znajdują się zwykle na obrzeżach miast, więc trzeba zwracać uwagę na dojazd na zajęcia.

 

Czas dojazdu jest ważny w zasadzie w każdych zajęciach sportowych – zmęczone dziecko raczej nie będzie miało siły i ochoty na wysiłek, a późny i długi trening szybko zniechęci je do zajęć, podobnie jak nadmierne obciążenie ich liczbą bądź intensywnością.

 

Liczba zajęć sportowych w tygodniu zależy od możliwości dziecka i planu treningowego. Niektóre kluby czy baseny prowadzą działalność przez wszystkie dni w tygodniu i czas spędzony na zajęciach można dowolnie dawkować, inne mają ustalone treningi, np. dwa, trzy razy w tygodniu.

 

Przy wyborze zajęć sportowych należy skupić się też na kadrze trenerskiej, jej podejściu do pracy z dziećmi, metodach, doświadczeniu, sukcesach zawodników. Nie zawsze istotne są indywidualne sukcesy trenera z czasów jego kariery zawodniczej, bo nie przekłada się to na umiejętność pracy z dziećmi, i odwrotnie – bardzo dobrymi trenerami często są byli średni zawodnicy.

 

Ważny dla sukcesu małego sportowca jest również ośrodek sportowy i sprzęt, jakim będzie się posługiwał. Należy mieć pewność, że miejsce jest bezpieczne, dostosowane, sprzęt sprawny i kontrolowany, a potencjalne zagrożenie jest wyeliminowane. Warto zadbać też o badania lekarskie, zwłaszcza wtedy, gdy treningi stają się coraz bardziej intensywne albo dziecko odczuwa jakieś dolegliwości.

 

Ważną rolę w budowaniu kariery sportowej dziecka odgrywają koszty. Są dyscypliny droższe (jazda konna, narciarstwo, tenis ziemny) i tańsze (gry zespołowe, pływanie, strzelectwo, tenis stołowy), ponadto wiele zależy od tego, czy dziecko rozpoczyna karierę zawodnika, czy sport ma być tylko odskocznią od szkoły i rekreacją.

 

Poza treningami zajęcia sportowe wymagają odpowiedniego stroju, sprzętu sportowego, wyjazdów na zawody i obózy – które rodzice niejednokrotnie współfinansują lub wręcz finansują. Należy też brać pod uwagę składki członkowskie. W niektórych klubach są to comiesięczne opłaty, w innych płaci się za cały rok. Cena zależy od dyscypliny sportu i klubu.

 

Dziecko musi przede wszystkim polubić treningi. Czuć, że ten wysiłek się opłaca i bywa nagradzany – czego obiektywnym wyrazem są osiągnięcia: medale, nagrody, rekordy. Niestety, nie przychodzą one łatwo i nie wszyscy je zdobywają, rodzice muszą więc dawać swoim młodym sportowcom szczególnie mądre i cierpliwe wsparcie.

 

Autor: Agnieszka Sprycha, polonistka, nauczycielka jęz. polskiego, redaktorka (przede wszystkim książek dla dzieci i młodzieży oraz publikacji dla osób z niepełnosprawnością), mama dwojga licealistów.

Waszym zdaniem
Skomentuj
zajęcia w ferie
Zgadzam się z powyższym artykułem, moja córka miała wadę postawy- po wakacjach gdzie miała dużo ruchu postawa jej się poprawiła i żeby nie odejść od tego w ferie zamierzam zapisać ją na zajęcia sportowe. Dowiedziałam się że 17 luty – 2 marca 2014 roku w Warszawskim Centrum Atletyki odbędą się darmowe (w pierwszym tygodniu ferii,a w drugim tygodniu obowiązywać będą jednorazowe bilety w cenie 15zł) zajęcia i zabawy sportowe dla dzieci od 4 roku życia, jak i młodzieży szkolnej. Dla najmłodszych będą zabawy sportowe, a dla starszych odbędą się zajęcia akrobatyczne i zajęcia ze sztuk walki. Opiekunowie będą mogli poczekać na miejscu w kawiarni , albo skorzystać z darmowej siłowni. Na te zajęcia trzeba się zapisywać poprzez e-mail lub zadzwonić do WCA
Kasia12465

Dla rodziców

Chcesz przeglądać strefę rodzica? Zaloguj się lub zarejsetruj. To nic nie kosztuje!

Dla firm

Organizujesz zajęcia pozaszkolne? Dołącz do naszej wyszukiwarki!

Znajdź nas na Facebooku
Firmy [a-z]
W Twoim mieście katalog firm nie jest jeszcze dostępny.